To jest stara wersja strony!


Wstęp

We wrześniu 2009 roku powstał kolejny produkt przeznaczony dla firm Taxi, przede wszystkim dla firm używających oprogramowania OPST firmy Radiss. Program „Zamawianie Taxi” zwany dalej w skrócie SMS2OPST składa się z następujących elementów:

  • oprogramowanie na serwerze internetowym, które ma za zadanie przyjmować zlecenia klientów i przesyłać je dalej do systemu obsługi zleceń taxi
  • oprogramowanie u klienta - program dla Windows (możliwa jest też praca na Linuksie, w razie takiej potrzeby prosimy o kontakt), który pozwala użytkownikom na wpisanie niezbędnych danych i wysłanie zamówienia taksówki. Reszta danych jest uzupełniana odpowiednio w zależności od tego, jaki klient używa program (np. hotel wpisze tylko nazwisko klienta, a jeśli tego nie zrobi, to w zamówieniu pojawi się słowo „recepcja”).
  • oprogramowanie aktywacyjne - aplikacja pozwalająca na ustalenie dla każdego klienta osobno, jakie dane użytkownik może wpisać i jakie informacje pojawią się, jeśli pozostawi dane pole puste. W tym programie można także usuwać z serwera dane każdego klienta z osobna (co natychmiast uniemożliwi mu wzywanie taksówek).

Schemat działania systemu:

  1. Szef firmy Taxi decyduje o umożliwieniu klientowi dostępu do systemu. Uruchamia program aktywacyjny i wpisuje doń nazwę klienta, dane, jakie mają pojawić się, jeśli użytkownik nic nie wpisze, ustala, które pola użytkownik może wpisywać, a które nie. Po wypełnieniu formularza akceptuje go i tworzone są dane aktywacyjne. W tym momencie także użytkownik jest także dodawany do serwera internetowego (serwer zabezpieczony jest hasłami indywidualnie dla każdego użytkownika).
  2. Dane aktywacyjne są dostarczane do klienta (np. w postaci emaila). Dane te to zwykły tekst (nie ma więc obawy, że email zostanie odrzucony przez serwery pocztowe),
  3. Klient aktywuje program. Program uruchomiony pierwszy raz wyświetla jedynie okno pozwalające na wpisanie danych aktywacyjnych (albo np. przeciągnięcie tekstu aktywacji myszką z programu emailowego do programu SMS2OPST).
  4. Po prawidłowej aktywacji program pozwala klentowi na wzywanie taksówek.

Zabezpieczenia

  1. Zabezpieczenie systemu OPST: serwer udostępnia katalog do składowania zgłoszeń wysyłanych przez klientów w postaci zasobu sieciowego. Uzytkownik i hasło do tego zasobu są wpisywane do konfiguracji serwera internetowego, więc użytkownik ten nie powinien mieć żadnych innych uprawnień.
  2. Zabezpieczenie serwera internetowego: serwer internetowy to dowolny serwer WWW obsługujący protokół SSL, skrypty PHP i autentykację użytkowników przy pomocy mechanizmu htpasswd. Niezbędna jest także obsługa protokołu SMB (sambaclient). My polecamy serwer CentOS Linux z Apache 2.x i instalacja na takim właśnie serwerze jest opisana w dokumentacji. Dostęp każdego użytkownika zabezpieczony jest indywidualnym hasłem, więc w razie np. wykradzenia hasła u klienta można szybko i łatwo usunąć skompromitowane hasło z systemu i wysłać klientowi nowe dane aktywacyjne.
  3. Zabezpieczenie programu aktywującego: ponieważ program ten pozwala na dodawanie i usuwanie kont klientów w systemie, więc możliwość jego uruchamiania powinna być dostępna jedynie dla osób upoważnionych (można np. przechowywać program na zaszyfrowanych dyskach). Skuteczne zabezpieczenie systemów firmy Taxi wykracza poza zakres SMS2OPST, jednak w razie potrzeby możemy doradzić także na tym polu).
  4. Zabezpieczenie programu u klienta: dane aktywacyjne (zawierające poza nazwą klienta i wartościami pól danych także hasło do serwera internetowego) są zaszyfrowane (przy pomocy algorytmu AES/Rijndael z kluczem 256-bitowym) oraz podpisane elektronicznie bezpiecznym podpisem elektronicznym (przy pomocy mechanizmu RSA z kluczem 2048-bitowym). Hasło do serwera nigdy nie jest zapisywane w plikach w postaci jawnego tekstu, a przesyłanie go internetem jest zabezpieczone przy pomocy protokołu SSL (o sile zależnej od konfiguracji serwera internetowego)
 
sms2opst_-_zamawianie_taxi.1253786592.txt.gz · ostatnio zmienione: 2023/06/26 01:17 (edycja zewnętrzna)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Driven by DokuWiki Made on Mac