Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

sms2opst_-_zamawianie_taxi [2010/04/13 14:20]
jarek Usunięcie nazwy "kodowej" programu
sms2opst_-_zamawianie_taxi [2010/05/27 23:22] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Zamawianie Taxi z komputera (program dla biur, firm, hoteli - klientów firm Taxi) ======
 +
 +===== Wstęp =====
 +
 +We wrześniu 2009 roku powstał kolejny produkt przeznaczony dla firm Taxi, przede wszystkim dla firm używających oprogramowania OPST firmy Radiss.
 +Program "Zamawianie Taxi" zwany dalej w skrócie SMS2OPST składa się z następujących elementów:
 +
 +  * **oprogramowanie na serwerze internetowym**, które ma za zadanie przyjmować zlecenia klientów i przesyłać je dalej do systemu obsługi zleceń taxi
 +  * **oprogramowanie u klienta** - program dla Windows (możliwa jest też praca na Linuksie, w razie takiej potrzeby prosimy o kontakt), który pozwala użytkownikom na wpisanie niezbędnych danych i wysłanie zamówienia taksówki. Reszta danych jest uzupełniana odpowiednio w zależności od tego, jaki klient używa program (np. hotel wpisze tylko nazwisko klienta, a jeśli tego nie zrobi, to w zamówieniu pojawi się słowo "recepcja").
 +  * **oprogramowanie aktywacyjne** - aplikacja pozwalająca na ustalenie dla każdego klienta osobno, jakie dane użytkownik może wpisać i jakie informacje pojawią się, jeśli pozostawi dane pole puste. W tym programie można także usuwać z serwera dane każdego klienta z osobna (co natychmiast uniemożliwi mu wzywanie taksówek).
 +
 +Do działania programów niezbędny jest system operacyjny Microsoft Windows (2000, XP, Vista lub 7) z zainstalowanym pakietem .NET Framework 2.0 SP1. Pakiet można pobrać ze strony Microsoft:
 +  * [[http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=pl&FamilyID=79bc3b77-e02c-4ad3-aacf-a7633f706ba5|wersja polska]]
 +  * [[http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=79bc3b77-e02c-4ad3-aacf-a7633f706ba5&DisplayLang=en|wersja angielska]]
 +
 +===== Schemat działania systemu: =====
 +
 +  - **Szef firmy Taxi decyduje o umożliwieniu klientowi dostępu do systemu**. Uruchamia program aktywacyjny i wpisuje doń nazwę klienta, dane, jakie mają pojawić się, jeśli użytkownik nic nie wpisze, ustala, które pola użytkownik może wpisywać, a które nie. Po wypełnieniu formularza akceptuje go i tworzone są dane aktywacyjne. W tym momencie także użytkownik jest także dodawany do serwera internetowego (serwer zabezpieczony jest hasłami indywidualnie dla każdego użytkownika).
 +  - **Dane aktywacyjne są dostarczane do klienta** (np. w postaci emaila). Dane te to zwykły tekst (nie ma więc obawy, że email zostanie odrzucony przez serwery pocztowe),
 +  - **Klient aktywuje program**. Program uruchomiony pierwszy raz wyświetla jedynie okno pozwalające na wpisanie danych aktywacyjnych (albo np. przeciągnięcie tekstu aktywacji myszką z programu emailowego do programu SMS2OPST).
 +  - Po prawidłowej aktywacji **program pozwala klentowi na wzywanie taksówek**.
 +
 +=== Program aktywujący ===
 +Program aktywujący dostarczany jest w postaci pakietu instalacyjnego //Aktywator.msi//
 +Po instalacji należy wpisać dane serwera internetowego (adres, URL aplikacji, nazwę i hasło użytkownika mającego prawo zapisu pliku .htpasswd, ścieżkę do pliku .htpasswd) do pliku //Aktywator.exe.config//. Uwaga: program przygotowany na zamówienie ma już te parametry ustawione w pliku instalacyjnym i program aktywujący jest gotów do pracy natychmiast po zainstalowaniu.
 +Po instalacji na pulpicie jest umieszczany skrót //Zamawianie Taxi - Aktywator//. W menu //Start// - //Wszystkie programy// tworzony jest katalog //PTJA - Zamawianie Taxi//, a w nim skrót //Aktywator//. Program aktywujący można uruchomić przy pomocy dowolnie wybranego skrótu.
 +Program instalowany jest w katalogu //PTJA\SMS2OPST-Aktywator// w katalogu programów systemu Windows (typowo: w //c:\Program Files\PTJA\SMS2OPST-Aktywator//)
 +
 +Uwaga: program komunikuje się z serwerem internetowym wywołując dwa inne programy zewnętrzne (htpasswd.exe i pscp.exe) w celu pobrania i modyfikacji plików z hasłami. Całkowicie prawidłowe jest pojawianie się i znikanie okien linii komend (czarnych, bez żadnych napisów w nich) i konieczność oczekiwania nawet parudziesięciu sekund po ich wywołaniu (gdy pobierana jest lista użytkowników z serwera lub gdy lista jest uaktualniania po dodaniu nowego klienta.
 +
 +[[Aktywator|Szczegółowy opis Aktywatora]]
 +
 +=== Program u klienta ===
 +
 +{{:zamawianietaxiscreenshot.png|Zrzut ekranu}}
 +
 +Tu możesz pobrać {{:zamawianietaxi-instrukcjauzytkownika.pdf|instrukcję programu w formacie PDF}}.
 +
 +Program "Zamawianie Taxi" dostarczany jest w postaci pakietu instalacyjnego //%%ZamawianieTaxi.msi%%//.
 +Program po zainstalowaniu nie wymaga żadnej konfiguracji, a jedynie należy wpisać dane aktywacyjne przy pierwszym uruchomieniu.
 +Dane aktywacyjne można podać na jeden z trzech sposobów:
 +wklejając tekst zawierający dane aktywacyjne do pola tekstowego okna, które wyświetlane jest po pierwszym uruchomieniu programu
 +przeciągając przy pomocy myszki tekst zawierający dane aktywacyjne do okna
 +przeciągając przy pomocy myszki plik zawierający dane aktywacyjne do okna
 +
 +Po instalacji na pulpicie jest umieszczany skrót //Zamawianie Taxi//. W menu //Start// - //Wszystkie programy// tworzony jest katalog //PTJA - Zamawianie Taxi//, a w nim skrót //Zamawianie Taxi//. Program aktywujący można uruchomić przy pomocy dowolnie wybranego skrótu.
 +Program instalowany jest w katalogu //PTJA\SMS2OPST// w katalogu programów systemu Windows (typowo: w //c:\Program Files\PTJA\SMS2OPST//)
 +
 +{{:oknoaktywacji.gif|Program oczekujący na aktywację}}
 +
 +===== Dokumentacja techniczna =====
 +Kliknij tu, aby przejść do [[Dokumentacja techniczna|strony z dokumentacją techniczną]].
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Driven by DokuWiki Made on Mac